Prezident İlham Əliyevin Serbiyaya rəsmi səfəri Strateji tərəfdaşlığın yeni mərhələsidir
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Serbiyaya rəsmi səfəri iki ölkə arasında mövcud olan dostluq və strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin daha da dərinləşdirilməsi baxımından mühüm hadisə kimi qiymətləndirilir. Bu səfər siyasi dialoqun genişlənməsi, iqtisadi əməkdaşlığın gücləndirilməsi və enerji sahəsində yeni perspektivlərin müəyyənləşdirilməsi ilə yadda qalıb. Səfər çərçivəsində Prezident İlham Əliyev Serbiyanın dövlət başçısı Aleksandar Vuçiç ilə geniş tərkibdə və təkbətək görüş keçirib. Görüşlər zamanı tərəflər Azərbaycan–Serbiya münasibətlərinin hazırkı vəziyyətini və gələcək inkişaf istiqamətlərini müzakirə ediblər. Dövlət başçıları iki ölkə arasında siyasi münasibətlərin yüksək səviyyədə olduğunu vurğulayıb, beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində qarşılıqlı dəstəyin davam etdirilməsinin vacibliyini qeyd ediblər. Xüsusilə, hər iki ölkənin suverenlik və ərazi bütövlüyü prinsiplərinə əsaslanan mövqeyi bir daha təsdiqlənib. Azərbaycan və Serbiya arasında enerji sahəsində əməkdaşlıq son illər dinamik inkişaf edir. Azərbaycan qazının Avropaya nəqli kontekstində Serbiya mühüm tərəfdaş kimi çıxış edir. Bu baxımdan, Azərbaycan qazının Serbiyaya ixracının artırılması məsələsi əsas müzakirə mövzularından biri olub. Azərbaycanın təşəbbüsü ilə həyata keçirilən Cənub Qaz Dəhlizi layihəsi Avropanın enerji təhlükəsizliyinə töhfə verir və Serbiya da bu əməkdaşlıq zəncirində mühüm yer tutur. Tərəflər enerji təchizatının şaxələndirilməsi və uzunmüddətli müqavilələrin əhəmiyyəti barədə ortaq mövqe nümayiş etdiriblər. Səfər çərçivəsində iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsi, qarşılıqlı investisiyaların təşviqi və sənaye, nəqliyyat, kənd təsərrüfatı sahələrində birgə layihələrin həyata keçirilməsi məsələləri də diqqət mərkəzində olub. Serbiya şirkətlərinin Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində aparılan bərpa və quruculuq işlərində iştirakı məsələsi də müzakirə edilib. Bu, həm iqtisadi əməkdaşlıq, həm də regional inkişaf baxımından mühüm perspektivlər açır. Azərbaycan və Serbiya xalqları arasında humanitar əlaqələr də inkişaf etməkdədir. Təhsil, mədəniyyət və turizm sahələrində əməkdaşlığın genişləndirilməsi barədə razılıqlar əldə olunub. İki ölkə arasında mədəni tədbirlərin təşkili və tələbə mübadiləsinin artırılması planlaşdırılır. Prezidentlərin görüşündə Balkan regionunda və Cənubi Qafqazda təhlükəsizlik məsələləri də müzakirə olunub. Tərəflər regional sabitliyin qorunmasının vacibliyini qeyd edərək beynəlxalq hüququn prinsiplərinə hörmətin əsas şərt olduğunu bildiriblər. Prezident İlham Əliyevin Serbiyaya səfəri Azərbaycan–Serbiya münasibətlərinin strateji xarakter daşıdığını bir daha təsdiqlədi. Enerji, iqtisadiyyat və siyasi sahələrdə əldə olunan razılaşmalar iki ölkə arasında əməkdaşlığın daha da dərinləşəcəyini göstərir. Bu səfər həm də Azərbaycanın Avropa məkanında etibarlı tərəfdaş kimi mövqeyini gücləndirir və regionlararası əməkdaşlığın genişlənməsinə yeni imkanlar yaradır. Azərbaycan–Serbiya əlaqələrinin gələcəkdə daha genişmiqyaslı layihələrlə zənginləşəcəyi gözlənilir.